Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny.

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet! Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne tj. mammografia, USG i samobadanie piersi.  Zachęcamy wszystkie Panie do wykonania badania mammograficznego, które jest bezpieczne i bezbolesne.  Jeśli lekarz nie zaleci inaczej,  każda kobieta powinna się poddać mammografii co dwa lata. Badania finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi (Panie w wieku 50 – 69 lat nie muszą mieć skierowania). Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. W Myślenicach można powyższe badania wykonać w Certus sp. z o.o., ul. Drogowców 5, tel. 12 372 75 30.  

Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi

 • Wiek 50-69
 • Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)
 • Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2
 • Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
 • Późna menopauza po 55 roku życia
 • Urodzenie dziecka po 35 roku życia
 • Bezdzietność
 • Poprzednie leczenie z powodu raka piersi

 Objawy

 • zmieniony kształt piersi,
 • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
 • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
 • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
 • z brodawki wydobywa się wydzielina.

USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków, która skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna, która może być stosowana również u kobiet w ciąży i karmiących. Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.                                                                                                                                                            

Badaniem które można wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu jest samobadanie piersi. Pozwala ono wcześnie wykryć guzki i inne nieprawidłowości w piersiach. Powinno być wykonywane co miesiąc (najlepiej 2-3 dni po miesiączce) przez każdą kobietę w wieku powyżej dwudziestu lat. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub już po okresie przekwitania, badanie można wykonywać w pierwszym dniu każdego miesiąca. W załączeniu instrukcja jak przeprowadzać samodzielnie badanie piersi.

Dodatkowe informacje oraz wykaz jednostek wykonujących badania na terenie województwa małopolskiego znajdują się na stronie: https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/programy-profilaktyki-raka-piersi/

 

Plakat - samobadanie piersi